Wysokogórska Droga Alpejska w Austrii uważana jest za najpiękniejszą drogę alpejską w Europie. Miłość do niej rozkwitła u mnie w dzieciństwie, a wszystko zaczęło się od starej pocztówki znalezionej w szufladzie u rodziców. Pożółkły ze starości skrawek papieru przedstawiał małą wioskę gdzieś w Austrii, w otoczeniu górskich szczytów. Patrzyłam w nią urzeczona i natychmiast chciałam się tam znaleźć!
Wysokie Taury i Wysokogórska Droga Alpejska były wtedy dla mnie tak odległe jak kosmos. Aż do dnia, kiedy po prostu spakowałam plecak i pojechałam do Austrii. Najzabawniejsze jest to, że nie miałam wtedy planu na alpejskie wędrówki. Chciałam odwiedzić tylko Wiedeń oraz Salzburg. Nieprawdopodobny zbieg okoliczności oraz seria dziwnych zdarzeń po drodze sprawiły, że zawstydziłam samego Paula Coelho!
Moje marzenie wypowiedziałam na głos podczas pewnej popołudniowej kawy w Grazu. Mówi się, że podobno trzeba uważać na to czego się pragnie, bo może się spełnić. W moim przypadku jedna dobra wróżka sprawiła, że znalazłam się w moim pocztówkowym świecie – austriackiej wiosce Heiligenblut, u stóp najwyższego szczytu Austrii- Großglockner. I wiecie co? Było dokładnie tak, jak na tej pożółkłej widokówce!
Wysokogórska Droga Alpejska i Wioska Heiligeblut
Wioska Heiligenblut leży po południowej stronie Alp, w Parku Narodowym Wysokie Taury w Karyntii. Niczym pająk na ścianie wczepia się w strome zbocza i serio jest tak bajkowa, że aż nierealna! W oknach domów wiszą haftowane firanki, na parapetach leżą gliniane garnki, a gdzieś tam w przestrzeni słychać jak brzęczą dzwonki alpejskie. Brakuje tylko, aby nagle zza winkla wyskoczył chłop w filcowych portkach i zaczął jodłować. Albo chociaż jakiś doktor z alpejskiej wioski zapytał, czy chcemy zwiedzić jego gabinet!
Heiligenblut to nie tylko senne marzenie każdego miłośnika alpejskich kadrów, ale również świetna baza wypadowa na górskie wędrówki. Mnogość szlaków pieszych w okolicy przyprawia o kryzys decyzyjny – nie wiadomo, gdzie ruszyć najpierw! Do tego oferta noclegowa jest tutaj tak uroczo alpejska – drewno, krata na stołach, świstaki i masa kwiatów na drewnianych balustradach. Stąd też najlepiej wyruszyć na Grossglockner Hochalpenstrasse – jedną z najpiękniejszych na świecie górskich dróg.
Wysokogórska Droga Alpejska czyli Grossglockner Hochalpenstrasse
Wysokogórska Droga Alpejska Grossglockner Hochalpenstrasse przez 48 kilometrów prowadzi przez różnicę poziomów wynoszącą aż 1766 metrów! Najpierw wiedzie łagodnie przez zielone łąki z przyjemnym klimatem, a potem wbija się w skaliste szczyty i serwuje prawdziwie wysokogórskie warunki atmosferyczne.
Wysokogórska Droga Alpejska Grossglockner Hochalpenstrasse to jedna z najbardziej malowniczych tras na świecie. Jej budowa trwała przeszło pięć lat. Ponad trzech tysięcy robotników pracowało przy jej wytyczaniu. Swoją kulminację osiąga w miejscu Kaiser-Franz-Josefs-Höhe (236 metrów n.p.m). Stąd można podziwiać najwyższy szczyt Alp Austriackich czyli Grossglockner (3789 metrów n.p.m) oraz liczący 10 km długości najdłuższy we wschodnich Alpach lodowiec Pasterze. Lodowiec, który być może już za 100 lat przestanie istnieć. Nadstawcie oczy i uszy, bo to miejsce bardzo upodobały sobie świstaki. Te urocze stworzonka są nawet w niepisanym herbie drogi.
Grossglockner Hochalpenstrasse informacje praktyczne – jak dojechać, ile kosztuje wjazd, kiedy najlepiej przejechać?
- Grossglockner Hochalpenstrasse czyli Wysokogórska Droga Alpejska czynna jest od początku maja do początku listopada codziennie w godzinach 06:00 – 19:30 (w miesiącach letnich do 21.30). Ostatni wjazd na drogę to 45 minut przed ostatnią godziną wjazdu.
- Trasę najlepiej zaplanować w miesiącach „środkowych”, kiedy pogoda jest stabilna, bo maj i koniec września mogą być jeszcze nieodpowiednie. Z uwagi na trudne warunki pogodowe droga może być po prostu zamknięta.
- Koszt dziennej winiety uprawniającej do wjazdu na Grossglockner Hochalpenstrasse to 36 EUR – samochód, a motocykl 26 EUR
- Po godzinie 18.00 ceny spadają! Karta dzienna jest przeceniona dla samochodów osobowych na 26 EUR, a dla motocykli na 20 EUR
- Więcej informacji na temat tej trasy możecie znaleźć na oficjalnej stronie: Grossglockner Hochalpenstrasse