Wysokogórska Droga Alpejska w Austrii uważana jest za najpiękniejszą drogę alpejską w Europie. Miłość do niej rozkwitła u mnie już za dzieciaka, a wszystko zaczęło się od starej pocztówki znalezionej w szufladzie u rodziców.
Pożółkły ze starości skrawek papieru przedstawiał małą wioskę gdzieś w Austrii, w otoczeniu górskich szczytów. Patrzyłam w nią urzeczona i natychmiast chciałam się tam znaleźć! Wysokie Taury i Wysokogórska Droga Alpejska były wtedy dla mnie tak odległe jak kosmos. Aż do dnia kiedy po prostu spakowałam plecak i pojechałam do Austrii.
Najzabawniejsze jest to, że nie miałam wtedy planu na alpejskie wędrówki. Chciałam odwiedzić tylko Wiedeń, Graz oraz Salzburg. Nieprawdopodobny zbieg okoliczności oraz seria dziwnych zdarzeń sprawiły, że zawstydziłam samego Paula Coelho!
Moje marzenie wypowiedziałam na głos podczas pewnej popołudniowej kawy w Grazu. Mówi się, że podobno trzeba uważać na to czego się pragnie, bo może się spełnić. W moim przypadku jedna dobra wróżka sprawiła, że znalazłam się w moim pocztówkowym świecie – austriackiej wiosce Heiligenblut, u stóp najwyższego szczytu Austrii- Großglockner. I wiesz co? Było dokładnie takie jak na tej pożółkłej pocztówce – sielsko i anielsko.
Wysokogórska Droga Alpejska i Wioska Heiligeblut
Wioska Heiligenblut w Austrii opiera się o strome zbocza. Jest tu tak bajkowo, że aż nierealnie! W sklepach pełno pluszowych świstaków i srebrnych szarotek. W oknach domów wiszą haftowane firanki, a na parapetach leżą gliniane garnki i małe dzwonki z alpejskimi zdobieniami. Warto zatrzymać się tutaj na kilka dni. Nie tylko po to, aby przejechać alpejską drogę, ale żeby pochodzić trochę po górach.
Ta senna mieścinie jest absolutnie zaczarowana! Marzyłam, aby zza rogu wyłonił się jakiś „Doktor z Alpejskiej Wioski” i poprosił mnie o rękę! Zgodziłabym się bez wahania! Gorąco Ci polecam spędzić wieczór na tarasie jakiegoś uroczego pensjonatu, sącząc piwo i zajadając precla. Patrzeć na spowite mgłą góry i czuć się błogo! A rano spakować rzeczy i ruszyć na Grossglockner Hochalpenstrasse!
Wysokogórska Droga Alpejska czyli Grossglockner Hochalpenstrasse
Wysokogórska Droga Alpejska Grossglockner Hochalpenstrasse przez 48 kilometrów prowadz przez różnicę poziomów wynoszącą aż 1766 metrów. Najpierw wiedzie łagodnie przez zielone łąki z przyjemnym klimatem. Potem wbija się w skaliste szczyty i serwuje prawdziwie wysokogórskie warunki atmosferyczne.
Wysokogórska Droga Alpejska Grossglockner Hochalpenstrasse to jedna z najbardziej malowniczych tras w Europie. Jej budowa trwała przeszło pięć lat. Ponad trzech tysięcy robotników pracowało przy jej wytyczaniu. Swoją kulminację osiąga w miejscu Kaiser-Franz-Josefs-Höhe (2369 m n.p.m.). Stąd można podziwiać najwyższy szczyt Alp Austriackich – Grossglockner (3789 m n .p. m) oraz liczący 10 km długości najdłuższy we wschodnich Alpach lodowiec Pasterze. Lodowiec, który być może już za 100 lat przestanie istnieć. Nadstaw oczy i uszy, bo to miejsce bardzo upodobały sobie świstaki. Te urocze stworzonka są nawet w niepisanym herbie drogi.
Całość tej podróży, rodem z bajki Disneya o spełniających się marzeniach, odbyłam z otwartą z nadmiaru wrażeń gębą i policzkami płonącymi z emocji. Co chwilę prosiłam o zatrzymanie samochodu na poboczu. Nie mogłam uwierzyć, że to się dzieje naprawdę! Nigdy nie sądziłam, że uda mi się kiedyś tu dojechać, i że będę mogła zobaczyć szczyt Großglockner na własne oczy. Jedno Ci powiem – austriackie Taury są przepiękne! Trzeba je przedreptać wzdłuż i wszerz z plecakiem. Mam nadzieję, że wkrótce uda mi się to zrobić! Ciebie też gorąco namawiam, bo ta część Austrii jest po prostu prześwietna!
Grossglockner Hochalpenstrasse informacje praktyczne – jak dojechać, ile kosztuje wjazd, kiedy najlepiej przejechać?
- Grossglockner Hochalpenstrasse czyli Wysokogórska Droga Alpejska czynna jest od początku maja do początku listopada codziennie w godzinach 06:00 – 19:30 (w miesiącach letnich do 21.30). Ostatni wjazd na drogę to 45 minut przed ostatnią godziną wjazdu.
- Trasę najlepiej zaplanować w miesiącach „środkowych”, kiedy pogoda jest stabilna, bo maj i koniec września mogą być jeszcze nieodpowiednie. Z uwagi na trudne warunki pogodowe droga może być po prostu zamknięta.
- Koszt dziennej winiety uprawniającej do wjazdu na Grossglockner Hochalpenstrasse to 36,50 Euro – samochód i 26,50 Euro – motocykl
- Po godzinie 18.00 ceny spadają! Karta dzienna jest przeceniona dla samochodów osobowych na 26, 50 € dla motocykli na 20 €
- Więcej informacji na temat tej trasy możesz znaleźć na oficjalnej stronie: Grossglockner Hochalpenstrasse