Home EUROPA Wenecja w jeden dzień – przyspieszony kurs zwiedzania

Wenecja w jeden dzień – przyspieszony kurs zwiedzania

by Delko Magda Delkowska

Wenecja w jeden dzień wydaje się być pomysłem szalonym. I tenże właśnie zrodził mi się w głowie, w mknącym po autostradzie kamperze. Wracałam wraz z moim ówczesnym narzeczonym z wyjazdu służbowego do Monako. Kiedy zobaczyłam tablice drogowe kierujące na Wenecji to bez zastanowienia zapodałam wrzutkę o krótkim postoju w mieście miłości. O jakiż to był symboliczny postój!

Wenecja niepostrzeżenie utopiła w swoich brudnych wodach resztki naszego tlącego się ostatkiem sił związku. Ale to historia na zupełnie inną opowieść, a dziś napiszę Wam o tym jak co zwiedzić w Wenecji mając do dyspozycji tylko jeden dzień

Przyznam szczerze, że Wenecja nie wywarła na mnie wielkiego wrażenia. W każdym razie nie takie, jak sobie myślałam. Czytając przewodniki i oglądając filmy o Wenecji miałam nakreślony w głowie obraz miasta wręcz idealnego. Wiecie o co kaman – ciasne uliczki krzyczące żeby się w nich pomiętosić z partnerem, aromatyczny zapach włoskiej kawy, wilgoć oblepiająca ciało i delikatny erotyzm unoszący się w powietrzu…

Po wyjeździe z Wenecji nie mogłam pozbyć się przykrego wrażenia, że coś nie pykło. Wenecja ma swój niepowtarzalny urok i można tu znaleźć kilka naprawdę cudownych miejscówek, ale w drodze powrotnej do domu nie odczuwałam ucisku w piersi z nadmiaru wrażeń. Może miałam za mało czasu na to aby dotknąć duszy miasta? Na pewno do Wenecji wrócę i dam jej jeszcze jedną szansę. Odkryję ją bez pośpiechu i po swojemu, a tymczasem chodźmy na szybki spacer po mieście miłości! 

 

Wenecja w jeden dzień – spostrzeżenia i luźne wnioski

 

Wenecja – spacer po romantycznych zaułkach

Tego Wenecji nie można odmówić. Jej uliczki wciśnięte między brudne kanały są czarujące! Jako, że jestem wielką entuzjastką takich miejsc, gubienie się i odnajdywanie na nieznanych weneckich placach sprawiało mi ogromną frajdę. Do tego Wenecja nie bez powodu nazywana jest miastem miłości i najbardziej romantycznym miejsce na świecie. Na 1m2 przypada tuzin zakochanych par, które co rusz się całują, ściskają i tulą. Dla singli szukających swojej połówki jabłka samotna podróż do Wenecji może być naprawdę wkurzająca. Miłość wisi tu dosłownie i w przenośni w powietrzu.

Mówi się też, że Wenecja jest pewniakiem jak się chce zrobić na partnerze/partnerce wrażenie i zaciągnąć go do łóżka, ołtarza, sali porodowej lub do banku po pieniądze (kolejność dowolna). A ja? Ja z Wenecji wróciłam bez pieniędzy, męża, dziecka, a nawet już bez narzeczonego. Ale co się pogubiłam to moje:)

Wenecja w jeden dzień

Wenecja – nie pooddychacie tu pełną piersią

Mały offtop, ale muszę o tym napisać, bo nie zniesem. Wenecja najzwyczajniej w świecie śmierdzi. I bynajmniej nie jest to romantyczny zapach włoskiej perfumy. Z każdego kanału nieludzko woni stęchlizną albo zdechłą rybą.

Pamiętam, że po zaparkowaniu naszego kampera w dokach weneckich, nie dało się wyjść z samochodu, bo odór był NIE-DO-ZNIESIENIA. Ponieważ jestem arcywrażliwa na zapachy, przemieszczanie się po mieście było dla mnie istną katorgą. Jeśli też wszystko Wam śmierdoli jak mnie – podróż do Wenecji jest mocno do rozważenia 😀

Wenecja w jeden dzień

Acqua alta w Wenecji – cóż to takiego ?

Acqua Alta w wolnym tłumaczeniu to Wysoka woda. Miałam okazję zobaczyć to zjawisko na własne oczy, gdyż wybrałam się na zwiedzanie Wenecji jesienią. Wielka woda wlewająca się do miasta spowodowana jest różnicą ciśnienia atmosferycznego na Adriatyku oraz silnym oddziaływaniem południowego wiatru. Pcha on w stronę lądu masy wody, jednocześnie blokując im możliwość cofania się podczas odpływów.

Wenecja zalana jest wtedy niemal w całości wodą, a w wielu sklepach można się zaopatrzyć w kalosze, żeby suchą stopą przejść po trasie turystycznej. Wprawdzie nie trafiłam na aż tak bardzo wysoką wodę, ale na placu św. Marka już rozłożono wysokie podesty dla przechodniów, bo woda powoli wpływała do miasta. Muszę przyznać że dość to niepokojąco wyglądało.

Wenecja w jeden dzień Wenecja w jeden dzień

Plac św. Marka w Wenecji

Plac św Marka w Wenecji to bijące serce miasta i wszyscy tu trafiają, nawet ci co nie chcą. Corocznie drepta po nim 15 mln turystów i drugie tyle gołębi. Ale naprawdę robi on na człowieku pierońskie wrażenie! Gdziekolwiek nie popatrzycie, tam wyrasta jakieś artystyczno – architektoniczne cudeńko.

Liczący ponad tysiąc lat Plac św. Marka, skupia w sobie najważniejsze zabytki miasta – Bazylikę św. Marka, która niegdyś uznawana była za najpiękniejszy kościół świata, Pałac Dożów i przyklejony do Pałacu Most Westchnień, gdzie wcale nie wzdychali zakochani, a skazańcy zamykani w więzieniu. Wśród tych więziennych westchnień można poczuć też oddech słynnego Casanovy, który uciekł z celi tegoż więzienia.

Wenecja w jeden dzień

Jak się poruszać po Wenecji? Statkiem!

Wenecja rozłożona jest na 118 wysepkach, które łącznie spina przeszło 400 mostów. Nie można się poruszać tutaj samochodami, tylko nogami albo wodnym transportem. Oczywiście chciałam być sprytniejsza od wszystkich i szybko przebiec niezauważona mostem, który był przygotowany pod biegowy mini maraton. I jak już byłam w połowie mostu to uprzejmy pan Włoch ściągał mnie gniewnym spojrzeniem i pokrzywianiem z trasy.

Ale jak odbiliśmy od brzegu uznałam, że nic się nie stało, bo podroż była przewspaniała! Cudne widoki po jednej i drugiej stronie statku i tysiące mijających się wodnych taksówek, niesamowicie mnie urzekły. Nawet w duchu podziękowałam panu Włochowi, że prawie siłą wepchał mnie do wodnej taxy. Zwiedzanie Wenecji statkiem lub taksówką wodną to top of the top wizyt w mieście!

Wenecja w jeden dzień Wenecja w jeden dzień

Gondolierzy w Wenecji – czy warto przepłynąć się gondolą?

Kiedy zamkniecie oczy i przeniesiecie się na ulice i kanały dawnej Wenecji, to zobaczycie tysiące gondoli przepływających wąskimi przesmykami. Gondola to jeden z ważniejszych środków komunikacji w mieście.

Obecnie w Wenecji pływa przeszło 400 gondoli. Przepłynięcie się jedną z nich weneckimi kanałami to dość droga impreza. Ale nie można odmówić uroku tej atrakcji i historyczno – lokalnego znaczenia, więc jeśli macie wolne ok 100 EUR – dlaczego nie? Jak wrócę do Wenecji to na bank się przepłynę!

Wenecja w jeden dzień

Szkło weneckie – koniecznie kupcie na pamiątkę!

Szkło weneckie to jedno z najpiękniejszych dzieł artystyczno – rzemieślniczych jakie wytwarza się w Europie. Początkowo szkło produkowano tylko na weneckiej wyspie Murano, gdzie tajemnica tego ręcznego wydmuchiwania szkła jest pilnie strzeżona od średniowiecza.

W wyniku popularności tego produktu, wytwórstwo z większym bądź mniejszym skutkiem rozpowszechniło się w innych częściach miasta. Potem w całych Włoszech i dalej – w większości Europy. Prawdziwe szkło weneckie jest tylko w Wenecji. Jeśli w podróży szukacie lokalności i unikatowych produktów – koniecznie wybierzcie się do Wenecji!

Wenecja w jeden dzień

Most Rialto w Wenecji – zobaczcie jedną z piękniejszych panoram miasta! 

Most Rialto to jeden z czterech mostów spinających brzegi Canale Grande. Nie jest przesadą stwierdzenie, że stąd roztacza się najpiękniejszy i najbardziej pocztówkowy obraz Wenecji. Wiedzą to wszyscy, którzy przyjeżdżają do Wenecji, bo ZAWSZE jest na nim ogromy tłum ludzi.

Myślę, że dobrym pomysłem będzie przyjście tu wcześnie rano. Wschód słońca w Wenecji musi być przeżyciem z rodzaju tych najbardziej magicznych.

Wenecja w jeden dzień Wenecja w jeden dzień Wenecja w jeden dzień
Spodobał się Wam mój wpis? Będzie mi miło jeśli go skomentujecie lub udostępnicie dalej w świat!
A jeśli macie ochotę:
a) pośmiać się, podyskutować i zainspirować się do podróży – zapraszam jakże pięknie na mój fanpage na FACEBOOKU 
b) pooglądać zdjęcia z drogi i sprawdzić, jak wyglądają niepoważne instastories – znajdziecie mnie na  INSTAGRAMIE 

Ejże! Te posty też się fajnie czyta!

Wypowiedz się!

Close