Home AFRYKA Kuchnia Maroka – co warto zjeść?

Kuchnia Maroka – co warto zjeść?

by Delko Magda Delkowska

Kuchnia Maroka to intensywne smaki i mocne zapachy. Magiczne połączenie ziół, owoców warzyw, mięsa i obrzydliwie lepkich słodyczy. Kubki smakowe są nieustająco drażnione kardamonem, szafranem i kuminem, a na potem rozpuszczane sokiem ze słodkich daktyli.

W każdym daniu wyczuwalne są egzotyczne nuty, które są fascynującą wyprawą w świat orientalnych smaków. Podczas mojej podróży do Maroka udało mi się spróbować kilku specjałów kuchni berberyjskiej. Wprawdzie nie wszystkie przypadły mi do gustu, ale znalazłam w niej też coś fajnego dla siebie.

Co warto spróbować będąc w Maroku ? A no sprawdźmy to! 

 

Co warto zjeść w Maroku ? Topowe dnia kuchni marokańskiej 

 

Chleb z Maroka

Ważnym elementem kuchni marokańskiej jest chleb pieczony w formie płaskiego placka, który serwuje się do każdego posiłku. Ma on absolutnie nieziemski smak! Marokańczycy nabierają potrawy kawałkiem takiego chleba, który nazywany jest „widelcem Adama”. Włócząc się po ulicach Fezu udało mi się trafić na moment kiedy z małej piekarni piekarze pakowali jeszcze ciepły chleb do pobliskich stoisk gastronomicznych.

Dzięki wrodzonemu sprytowi oraz oczom kota ze Shreka udało mi się kupić takie ciepłe bochenki. Chleb sprzedawany jest w każdej możliwej budce, na każdej ulicy, gdzie leży między gazetami, słodyczami, butelkami z napojami. Czasem spadnie na ulicę, czasem kot przeniucha go nosem, nierzadko też ktoś go zmaca brudnymi rękami. Ale pogryzając ciepłą pajdę chleba jakoś zapominamy o tych wszystkich niedogodnościach.

Maroko co warto zjeść

Marokański Tajine

Kuchnia Maroka serwuje klasyk sam w sobie czyli Tajine. Nazwa ta odnosi się zarówno do samego dania, jak i również naczynia w którym jest serwowane. Gliniany talerz przykrywa się kominkiem w kształcie dzwonka poddaje się wysokiej obróbce termicznej.

Danie dusi się wtedy w aromacie wszystkich składników. W Tajine znajdziemy mięso duszone wraz z warzywami i oryginalnymi dodatkami. Najdziwniejszy Tajine jaki jadłam był podany z kiszonymi cytrynami, których smak zupełnie nie zawojował mojego podniebienia.

co warto zjeść w Maroku

Kuskus na wszelkie smutki

Kolejnym znanym daniem, jaki spotkasz w kuchni Maroka jest kuskus. Wśród Marokańczyków uznawany jest za danie wykwintne i podaje się je zazwyczaj w piątki. Mówi się, że najsmaczniejszy jest wtedy, gdy zostanie przygotowany przez kobietę.

Wprawdzie mnie przygotowywał mężczyzna w małej ulicznej kuchni, ale smakował równie dobrze. Gotowana kasza pszeniczna zalewana jest wywarem podobnym do naszego rosołu i mieszana z warzywami oraz mięsem. Bardzo sycące danie, które najlepiej przepić (a jakże!) miętową herbatą. Najlepiej niejedną!

Co warto zjeść w Maroku

Placek z gołębia?!

Bardzo ciekawym i oryginalnym daniem w marokańskiej kuchni jest placek Pastilla. Składa się na niego spora porcja ciasta francuskiego, oraz mięsno-migdałowo-rodzynkowy farsz. Strasznie to słodkie i mdlące danie.

Oryginalna Pastilla podawana jest z mięsem gołębia. Dość długo myślałam, czy zamówić placek z gołębia, gdyż kocham próbować nieoczywistych rzeczy. Natomiast jak sobie przypomniałam te wszystkie obsrańce z Krakowa, to pozostałam przy wersji z kurczakiem.

Marokańska Harrira. Z czym to się je?

Będąc w Maroku dowiedziałam się, że Marokańczycy podczas ramadanu nie jadają dań w płynie. Czym zatem jest Harira? To wywar z wołowiny, do którego dodaje się świeże warzywa, soczewicę dużo ziół, jajko i bób. Czasem wrzuca się też makaron. Harira to drugie po kuskusie danie, które spożywa się łyżką – wszystko inne jedzone jest przez Marokańczyków palcami.

Kuchnia Maroka Co warto zjeść w Maroku

Spodobał się Wam mój wpis? Będzie mi miło jeśli go skomentujecie lub udostępnicie dalej w świat!

A jeśli macie ochotę:
a) pośmiać się, podyskutować i zainspirować się do podróży – zapraszam jakże pięknie na mój fanpage na FACEBOOKU 
b) pooglądać zdjęcia z drogi i sprawdzić, jak nie powinny wyglądać instastories- znajdziecie mnie na  INSTAGRAMIE  

Ejże! Te posty też się fajnie czyta!

Wypowiedz się!

Close