Home GÓRY Tatry i Podhale na filmowo! Miejsca w górach znane z filmów i seriali

Tatry i Podhale na filmowo! Miejsca w górach znane z filmów i seriali

by Delko Magda Delkowska

Tatry i Podhale to wprost wymarzone miejsca do realizacji filmu. Strzeliste szczyty sięgające nieba, ogromna przestrzeń i widoki zapierające dech w piersiach. Nic dziwnego, że ekipy filmowe tak bardzo chcą kręcić swoje produkcje w tatrzańskich okolicznościach przyrody. Mimo, że opłata za dzień zdjęciowy dla komercyjnych filmów sięga w Tatrzańskim Parku Narodowym kilkudziesięciu tysięcy złotych, chętnych nie brakuje! Tatry i Podhale wielokrotnie zagrały w polskich i zagranicznych produkcjach, a plenery tatrzańskie udawały nawet Kaszmir i Bałkany.

Wkład w polsko-węgierską kinematografię ma nawet moja mama, która w 1978 roku zagrała w filmie 80 huzarów. Zdjęcie główne, które otwiera ten wpis pochodzi z planu filmowego, a dokładnie ze Starego Kościółka przy ulicy Kościeliskiej w Zakopanem. Moja mama odegrała tam rolę zakładniczki wypędzanej przez wojsko z wnętrza kościoła. Dostawała regularną stawkę zdjęciową, niczym prawdziwa gwiazda filmowa! Jeśli traficie kiedyś na ten film, w sieci, to szukajcie tej pani ze zdjęcia trzymającej na rękach dziecko, to właśnie moja mama:)

Jakie filmy kręcono w Tatrach i na Podhalu? Dziś to sprawdzimy! Chodźcie, ruszamy na Podhale i Tatry śladem znanych i nieznanych produkcji filmowych. Będzie Bollywood, Bogusław Linda, Janosik, Panna z mokrą głową i Józek uciekający przed zbirami. Zapisujcie, notujcie, oglądnijcie, a potem maszerujcie w Tatry tropem bohaterów filmowych!

Całkiem niedawno zabrałam Was na spacer po Zakopanem śladami polskich pisarzy. Mam nadzieję, że filmowy spacer również przypadnie Was do gustu. Koniecznie dajcie znać w komentarzu czy nasza filmowa wycieczka była udana!

 

Tatry i Podhale na filmowo – te miejsca znajdziecie w wielu filmach i serialach!

 

Dolina Strążyska – nakręcono tu jedną z ważniejszych scen w polskim filmie!

Dolina Strążyska to całkiem przyjemna dolina reglowa, która stanowi ulubiony punkt spacerowy nie tylko turystów, ale również mieszkańców Zakopanego. Trasa nie przysparza żadnych trudności technicznych, a potężny masyw północnej ściany Giewontu opadający pionowo prawie 600 metrów w dół robi ogromne wrażenie.

W Dolinie Strążyskiej (a właściwie tuż przy jej wejściu) nakręcono historyczną scenę z filmu PotopDaniel Olbrychski jako Kmicic odpalał tu kolubrynę, czyli wielką armatę, która miała zniszczyć mury klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie. Podczas spaceru Doliną Strążyską zwróćcie także uwagę na zespół skał znajdujący się po prawej stronie, niedaleko od wejścia do doliny. Nazywa się on Trzy Kominy i jeśli uważnie oglądaliście Potop, to miejsce to wykorzystano jako tło do sceny walki wojsk szwedzkich z wojskami króla Jana Kazimierza.

Moja babcia opowiadała mi, że do odegrania tej sceny brakowało statystów, więc reżyser filmu Jerzy Hoffman wraz ze swoją ekipą na szybko szukali chętnych wśród stałych bywalców murków pod sklepami monopolowymi, a także w zakopiańskich szkołach średnich.

Jakie filmy kręcono w Tatrach

Dolina Strążyska, Tatry

 Filmowa Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska to największa i najdłuższa dolina w Tatrach Polskich. Znana jest z przepięknych szałasów pasterskich, najlepszej szarlotki schroniskowej i wiosennego najazdu ludzi na kwitnące krokusy. Jest też chyba najbardziej sfilmowanym miejscem w Tatrach. Kręcono tu mnóstwo produkcji, które na pewno są Wam dobrze znane.

Dolinę Chochołowską możecie zobaczyć w kultowym filmie Juliusza Machulskiego Girl Guide, z Pawłem Kukizem w głównej roli. Jeśli jeszcze nie znacie perypetii filmowego Józka, to koniecznie musicie nadrobić! Według mnie jest to jeden z lepszych polskich filmów. Paweł Kukiz wypadł w tym filmie zaskakująco dobrze, a sceny kręcone w górach są najlepsze!

Tatry i Podhale w filmach

Kadr z filmu „Girl Guide” z Dol. Chochołowskiej. Źródło: YouTube

Dolina Chochołowska to też plener fenomenalnego dramatu wojennego Władysława Pasikowskiego Demony Wojny wg. Goi, z plejadą polskich gwiazd. Film opowiada o wojnie w byłej Jugosławii, a Dolina Chochołowska zagrała Bałkany i tereny objęte konfliktem zbrojnym. Spektakularne jak na tamte czasy i możliwości sceny bitew, na stałe weszły do do historii polskiej kinematografii.

Kadr z filmu „Demony Wojny wg. Goi” źródło: YouTube

Osobiście pamiętam ten film wyjątkowo szczególnie, gdyż wszyscy aktorzy grający w tej produkcji zakwaterowani byli w ośrodku wczasowym w Kościelisku, mieszczącym się trzy kroki od mojego domu. Któregoś dnia, bawiąc się na terenie ośrodka z moją okoliczną bandą, wpadłam w drzwiach kawiarni na..Bogusława Lindę. O Matulu! Sięgałam mu wtedy do kolana i taka byłam zaaferowana tym spotkaniem, że cała w pąsach nie mogłam wydusić z siebie słowa.

Pamiętam, że jakimś cudem wyciągnęłam z kieszeni jakieś kartki i bełkocąc coś niezrozumiale wydukałam prośbę o autograf. Ledwo Bogusław Linda się podpisał, po skrzypiących schodach kawiarni zaczął schodzić Zbigniew Zamachowski. No muszę przyznać, że było to nie lada wydarzenie w moim nastoletnim życiu:)

Tatry i Podhale w filmach

Dolina Chochołowska, Tatry

Dolinę Chochołowską filmowo najbardziej rozsławiono za sprawą legendarnego filmu Janosik z Markiem Perepeczko. Scena ślubu z Maryną została nakręcona w kaplicy na Polanie Chochołowskiej. Nieprawdą jest, że zbudowano ją specjalnie na potrzeby filmu. Kaplica św. Jana Chrzciciela stoi na Polanie Chochołowskiej od 1958 roku, a Janosika nakręcono kilkanaście lat później. W ogóle scena ślubu Janosika jest doskonałym przykładem, że telewizja lubi sobie czasem pokłamczuszkować. Wnętrza kaplicy nie sfilmowano bowiem w Dolinie Chochołowskiej, a w kościele w Dębnie Podhalańskim.

W ogóle mam przy okazji filmowy smaczek związany z Janosikiem! W jednej ze scen można zobaczyć siostrę mojej prababci, która grała jedną z wiejskich kobiet zamieszkującą słowacka wioskę. Wioskę tę grały szałasy pasterskie na Polanie Chochołowskiej. Z kolei w rejonie Wielkich Korycisk nakręcono scenę, w której najsławniejszy zbój skacze z Maryną do wody. A kadr z filmu, który widzicie poniżej, to chyba najpiękniejsza scena z Janosika – główny bohater na tle Mnichów Chochołowskich. Czyż właśnie nie wtedy wszystkim kobietom przed telewizorami zaczynały mocniej biły serca, a Ziemia nagle przestawała się kręcić?:)

Kadr z „Janosika”. Źródło: YouTube

Kadr z „Janosika”. Kobieta w brązowej chuście to Anna Trzebunia, siostra mojej prababci. Źródło: YouTube

Po wielu latach do Doliny Chochołowskiej powrócił inny Janosik, tym razem w reżyserii Agnieszki Holland. Sceny do filmu Janosik. Prawdziwa historia w większości kręcone były właśnie tutaj i w Dolinie Kościeliskiej. A scenę romantycznego kuligu z Potopu kojarzycie? Ta też została nakręcona w Dolinie Chochołowskiej.

Tatry i Podhale w filmach

Kaplica na Polanie Chochołowskiej znana ze sceny ślubu w filmie „Janosik”

Roztoki w Witowie znane nawet w Bollywood!

Tatry i Podhale swoim urokiem przyciągają filmowców nie tylko z Polski, ale nawet z Indii! W rejonie Doliny Chochołowskiej (ale nie w samej dolinie) nakręcono superprodukcję bollywoodzką pt: Fanaa. Hinduscy filmowcy nie doszli do porozumienia z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, więc ostatecznie zdjęcia powstały poza tatrzańskimi szlakami. W filmie natomiast zobaczycie przepiękna ujęcia z Butorowego Wierchu, Polany Biały Potok, Płazówki i z potoku Siwa Woda w Roztokach.

To ostatnie miejsce pamiętam z pewnego zimowego poranka, kiedy jadąc do pracy zastałam w Roztokach mnóstwo aut ekipy filmowej, rozstawiony wszędzie sprzęt i przeskakującą przez skały w rzece hinduską aktorkę. Warto odnotować fakt, że robiła to w bardzo cienkim i zwiewnym sari, a temperatura sięgała wówczas 25 stopni na minusie. Ja okutana w wełnianą czapkę, kurtkę i zimowe buty trzęsłam się z zimna od samego patrzenia.

Podobno ekipa filmowa z Indii była kompletnie nieprzygotowana na tatrzańskie mrozy. Wszyscy mieli jesienne fatałaszki, marzli jak szaleni i nie mogli pojąć, jak my tu możemy żyć w takim klimacie. Polecam poszperać w sieci za tym filmem i zobaczyć jak nasze Tatry dostojnie udają Kaszmir, a okoliczne polany służą jako tło do bollywoodzkich pląsów i śpiewów.

Tatry i Podhale w filmach

Roztoki, Witów

Bollywood w Tatrach

Plakat z filmu Fanaa z Tatrami w tle:) źródło: amazon

Polana Płazówka w Witowie

Lekkim i przyjemnym spacerem z Roztok możesz wyjść leśnym podejściem na Płazówkę, widokową polanę i przysiółek we wsi Witów. Roztacza się stąd nieprzyzwoicie piękna panorama na Tatry. Tutaj stoi zabytkowa kaplica św. Anny, która zagrała w polskiej komedii romantycznej z Grażyną Wolszczak i Pawłem Delągiem Ja Wam pokażę! Film ogólnie jest straszliwie słaby, ale polecam zapoznać się z miejscówką i przy najbliższej wizycie w Tatrach podejść tu lub podjechać dla taaakich widoków! Chociaż sam film mnie nie porwał, to muszę przyznać, że dronowe ujęcia na Płazówce, które możecie zobaczyć w tej produkcji naprawdę robią wrażenie!

Po Płazówce spacerowała również rodzinka Boskich, z kultowego serialu Rodzinka.pl. Jeden z odcinków poświęcony był górskiemu wyjazdowi rodziny Boskich i właśnie na Płazówce powstały do niego sceny.

Tatry i Podhale w filmie

Płazówka, Witów

Kościelisko – najbardziej filmowa wieś pod Tatrami

Zaprawdę powiadam – nie ma bardziej filmowego miejsca pod Tatrami niż Gmina Kościelisko! Wiedzą o tym także reżyserzy, bo polskie kino kręci się tu już od 1932 roku! Domy w Kościelisku były domami wielu bohaterów filmów i seriali. Te wszystkie widoki z popularnego kiedyś serialu Szpilki na Giewoncie, z kultowej Ekstradycji z Markiem Kondratem, czy filmu Jeszcze raz z Danutą Stenką i Janem Fryczem – to wszystko jest Kościelisko! W ogóle zauważyłam, że jeśli jakaś polska komedia romantyczna zawiera wątek ucieczki od marności świata głównej bohaterki lub bohatera, to na bank jest to ucieczka w góry i na 99% jest to ucieczka do Kościeliska. Taki już mamy tu miłosny klimat, co zrobić:) Ale słuchajcie, u nas w Kościelisku wszystko zawsze kończy się dobrze, a wszyscy żyją długo i szczęśliwie, także zachęcam do odwiedzin!

Fantastyczną atrakcją, którą możecie zrobić w Kościelisku to spacer śladami filmów. Projekt Filmowe Kościelisko to sześć tras filmowych, które możecie połączyć z szukaniem ulubionych kadrów filmowych i podziwianiem widoków. Czy potrzeba jeszcze jakiejś rekomendacji? Taki spacer musi się udać!

Tatry i Podhale w filmie

Kościelisko

Tatry i Podhale w filmie

Kościelisko

Dolina Kościeliska na filmowo

Dolina Kościeliska uznawana jest przez wielu za najciekawszą i najpiękniejszą dolinę w polskich górach. Stefan Żeromski pisał, że jeśli jest na kuli ziemskiej ładniejsze miejsce, niż Dolina Kościeliska to niechaj sobie będzie. Dla niego to właśnie ta Dolina jest największym majstersztykiem przyrody. Dolina Kościeliska w polskiej kinematografii pojawiła się kilkakrotnie, ale najbardziej zasłynęła głośno komentowanym i niejasnym wydarzeniem.

Na znajdującej się 4 km od wylotu Doliny Hali Pisanej stało kiedyś schronisko, a właściwie bufet, którego właścicielem był mieszkaniec Kościeliska – Stanisław Pitoń. Piękny, ale wymagający remontu budynek za czasów pasterskich tętnił życiem. W czasie wojny służył jako kryjówka dla partyzantów i kurierów tatrzańskich. Po doszczętnym spaleniu przez Niemców w 1946 roku został odbudowany i przeszedł w ręce Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Tatry i Podhale w filmie

W drodze na Halę Pisaną, Dol. Kościeliska, Tatry

W 1987 roku schronisko nagle zniknęło z powierzchni ziemi. Dosłownie, bo zwyczajnie wyleciało w powietrze. Dyrekcja Parku wydała dość kontrowersyjne pozwolenie na wysadzenie budynku. Wszystko na potrzeby sensacyjnego filmu Trójkąt Bermudzki. Drewniany bufet był podobno solą w oku wszystkich, więc wysłanie go do raju każdemu było na rękę. Film jest bardzo dobry i warto oglądnąć, aby zobaczyć jak dawniej wyglądała Hala Pisana, bo po schronisku nie ma już śladu.

Tatry i Podhale w filmie

Dolina Kościeliska, Tatry

Willa Koliba, ulica Kościeliska i Kasprowy Wierch – co łączy te miejsca?

Odpowiedź jest jedna – mój ukochany film z dzieciństwa czyli adaptacja powieści Kornela Makuszyńskiego Panna z Mokrą Głową. Nakręcony w 1994 roku przez Kazimierza Tarnasa film dla młodzieży (który wyświetlano również jako serial telewizyjny) znam na pamięć. Oglądałam go z milion razy i oglądam za każdym razem jak tylko pojawia się w telewizji.

Tatry i Podhale w filmach

Kadr z filmu „Panna z mokrą głową”

No wprost egzotycznie kocham te dialogi, naiwną fabułę oderwaną od rzeczywistości i pierwsze, szczeniackie podrygi miłosne głównych bohaterów. Sceny kręcone w Zakopanem i na Kasprowym Wierchu to moje ulubione momenty w filmie 🙂

Willa Koliba stojąca przy ulicy Kościeliskiej grała w filmie jako elegancki pensjonat Ustronie i większa część akcji dzieje się właśnie tam. Z całą mocą uważam, że Panna z Mokrą Głową to obowiązkowy film dla każdego dzieciaka. Jestem przekonana, że podobnie jak bez Króla Lwa, gumy Turbo i wafelków Kukuruku moje dzieciństwo nie byłoby takie super gdyby nie niedzielne seanse Panny z Mokrą Głową.

atry i Podhale w filmachMorskie Oko – jakie filmy tu kręcono?

Wszyscy chcą tu być, filmowcy także! Najbardziej popularne miejsce w Tatrach zagrało w kultowym filmie Krzysztofa Langa Prowokator, w którym główną rolę świetnie odegrał Bogusław Linda. Sam film jak dla mnie jest dość ciężki, ale warto go oglądnąć dla starych zdjęć z Morskiego Oka i okolic Mnicha. Według mnie ujęcia Morskiego Oka z Prowokatora to jedne z lepszych materiałów dokumentujących stare, klasyczne górskie łazikowanie.

Schronisko w Morskim Oku wystąpiło w innym legendarnym filmie – Spirala. Obraz Krzysztofa Zanussiego to według mnie prawdziwy majstersztyk i jeden z lepszych polskich filmów. Akcja rozgrywa się w zimowej scenerii Tatr, co nadaje wyjątkowy, niemal metafizyczny klimat, a rola Janusza Gajosa to coś niebywałego. Nad Morskim Okiem kręcone były także ujęcia do filmu Popioły Andrzeja Wajdy. Odważne sceny z Markiem Perepeczko i Polą Raksą to już prawdziwa klasyka polskiego kina.

Tatry i Podhale w filmie

Morskie Oko, Tatry

Dolina Lejowa, która na jakiś czas została Alaską

Ta najmniej znana dolina reglowa w Tatrach miała swoje filmowe pięć minut we wspomnianej już bollywoodzkiej produkcji, a w 1993 roku przebrano ją za Alaskę i zbudowano w niej regularne miasteczko poszukiwaczy złota! Największą ciekawostką związaną z filmem o wdzięcznym tytule Alaska Kid jest to, że mój śp. Tato otarł się o ten alaskański świat filmowy!

Pracując w zakopiańskiej elektrowni jeździł tam doglądać agregatów i dziwnie pokręconym zbiegiem okoliczności zaczął woził na zdjęcia amerykańskiego aktora Donavana Scotta, którego możecie kojarzyć z Akademii Policyjnej czy Powrotu do przyszłości. Jeśli uda się Wam znaleźć ten film w sieci to  koniecznie dajcie znać, czy Dolina Lejowa godnie zagrała alaskańskie pustkowia. Podobno reżyser filmu uznał, że Dolina Lejowa najbardziej przypomina mu Góry Skaliste.

Odkrywanie Podhala i Tatr kadrami filmowym to wyjątkowy i niecodzienny sposób na poznanie tego wyjątkowego zakątka Polski. Nutka adrenaliny, nostalgii i niezwykłości to najlepszy przepis na super przygodę. Każdy z nas, oglądając filmy, przenosi się na chwilę w inne miejsca — a co jeśli można by zobaczyć je na żywo? Nie wiem jak Wy, ale ja już się pakuję! Do zobaczenia gdzieś na szlaku, nie tylko filmowym!

Tatry jakie szlaki najpiękniejsze

Dol. Lejowa, Tatry

Tatry jakie filmy kręcono

Dol. Lejowa, Tatry

Spodobał się Wam mój wpis? Będzie mi miło jeśli go skomentujecie lub puścicie dalej w świat!
A jeśli macie ochotę:
a) pośmiać się, podyskutować i zainspirować się do podróży – zapraszam Was jakże pięknie na mój fanpage na FACEBOOKU 
b) pooglądać zdjęcia z drogi i zobaczyć zupełnie niepoważne instastories – znajdziecie mnie na  INSTAGRAMIE

Ejże! Te posty też się fajnie czyta!

16 komentarzy

Beata 6 stycznia 2023 - 20:00

Interesuje mnie film, którego sceny filmowane były w Czarnym Dunajcu (poza Mandrin), w latach 70′. Ktoś podpowiedział mi tytuł „cudowne jezioro” ale nic takiego nie znalazłam, może Pani mi podpowie? dziękuję pozdrawiam Beata

Reply
Magda Delkowska 6 stycznia 2023 - 21:10

A spróbuję się dowiedzieć, bo aż sama się zaciekawiłam:)))

Reply
P. 4 sierpnia 2023 - 10:59

Wątki dotyczące Czarnego Dunajca pojawiają się np. w filmie „Ród Gąsieniców” – w odc. 2 pt. „Poruseństwo w Chochołowie”.

Reply
Magda Delkowska 4 sierpnia 2023 - 12:54

Ród Gąsieniców to klasyka nad klasyki:) Też się zajmę tym tematem niedługo:)

Reply
P. 9 sierpnia 2023 - 23:34

Dodam, że tematyka artykułu b. ciekawa. Oprócz „Rodu Gąsieniców” warto jeszcze przypomnieć takie seriale jak „Łuk tęczy” i „Trzecia granica” oraz filmy „Błękitny krzyż” i „Znicz olimpijski” (ze słynną sceną skoku z kolejki linowej na Kasprowy Wierch).
Notabene, na temat filmów, których akcja toczy się w Tatrach lub na Podhalu przydałoby się solidne opracowanie naukowe podejmujące w sposób kompleksowy tę problematykę.

Reply
Jaga 3 grudnia 2022 - 20:26

Dzień dobry,
Trafiłam tu przypadkiem szukając w eterze informacji o tym, gdzie zlokalizowano dom Korzeckich z serialu „Magda M.”
Niestety, nadal nie wiem , gdzie się znajduje (ponoć to jakaś willa LuxLux), ale zaimponowałaś mi wiedzą 🙂 Solidny, ciekawy artykuł. Pozwolę sobie co udostępnić.
Pozdrawiam.

Reply
Magda Delkowska 3 grudnia 2022 - 20:43

A spróbuję się dowiedzieć :))) Cieszę się, że wpis się podobał:) Zapraszam częściej!:)

Reply
janusz 11 września 2022 - 14:08

Jeszcze Francuzi nakręcili w Tatrach część filmu „Mandrin”

Reply
Dorota 1 września 2021 - 08:39

Bardzo ciekawy wpis!:) Część z tych filmów i seriali oglądałam, inne znane mi są tylko z tytułów i muszę nadrobić. Uwielbiam Tatry i Podhale. W tym roku spędziłam tam czas trochę nietypowo jak na mnie, bo wybrałam się na… quady. Zakopane jest miejscem, do którego naprawdę chętnie wracam, ale na quadach byłam tam pierwszy raz. A wracając do wpisu – scena z Olbrychskim, o której napisałaś to jedna z moich ulubionych scen filmowych ever!

Reply
Magda Delkowska 1 września 2021 - 09:58

To koniecznie należy nadrobić zaległości filmowe!:):):)

Reply
Grzegorz 27 czerwca 2021 - 09:45

Jedno tylko mi się nie podoba. A mianowicie te gołe wierchy i dowód przestępstwa grabieży dobra społecznego tj. wycinki świerków. To jest karygodne, by w XXI wieku dochodziło do takiego barbarzyństwa! To ja dostałem słony mandat za najechanie na kępkę trawy przy granicy państwowej (rejon Tatr) w latach 90. a tu takie bestialstwo legalnie!

Reply
Magda Delkowska 28 czerwca 2021 - 21:31

Panie Grzegorzu, ale czy mówi Pan o wycince drzew we Wspólnocie 8 wsi?

Reply
Damian 18 stycznia 2021 - 11:34

Mama bardzo ładna góraleczka.Taka „zdrowa” jak to u mnie mówią.

Reply
Magda Delkowska 18 stycznia 2021 - 12:43

Przekażę mamie, że zdrowa babka z niej 😀

Reply
Paweł 15 stycznia 2021 - 21:21

Uruchomiłaś film moich wspomnień. Chaos chwilowy w mej głowie się zrobił.
Chaotycznie więc będzie.
Te filmy (Polskie) oglądałem. Takie piękne czasy były, że ze wszystkimi filmami polskimi można było być na bieżąco. Dużą część plenerów tych produkcji znam, resztę ukierunkowałaś. Brawo za podjęcie tego tematu bo myślę, że wielu z nas tak ma, że zastanawia się gdzie to nakręcili i szuka tych miejsc. Ja tak mam!
Czar wspomnień wg. moich młodych kolegów z pracy oznacza nic innego jak… „starzejesz się, dziadek przestań, dziadki tak mają, że we wspomnienia uciekają”. Ale nie przejmuj się tą wersją… wspominaj, cofaj się do miłych chwil, dziel się z innymi 😉
W temacie film pod tatrami dodać mogę , że klimat miejscowy sprzyja i powoduje czasem „urwanie filmu” w którym główną rolę się gra 🙂
Mój osobisty Oscar goes to Mamy Twojej 🙂

Reply
Magda Delkowska 18 stycznia 2021 - 12:44

Mama na pewno się ucieszy z Oscara 😀 A co do miejsc filmowych – ja zawsze ich szukam w świecie:) Podobnie jak tych książkowych 🙂

Reply

Wypowiedz się!

Close