Home AUSTRIA Salzburg – muzyczne miasto w Austrii

Salzburg – muzyczne miasto w Austrii

by Delko Magda Delkowska

Salzburg to barokowe miasto austriackie, które od lat ściga się z Wiedniem o bycie najfajniejszym miejscem w całej Austrii. Kiedy cały świat nagradza Wiedeń jako najlepsze miasto do życia, rodowici Austriacy wolą jeździć na weekendy do Salzburga. W tym mieście urodził się Wolfgan Amadeusz Mozart, tutaj odbywają się najwspanialsze festiwale muzyczne w Europie i tutaj najlepiej smakują pistacjowe kulki! Położony na granicy Niemiec Salzburg jest tym miejscem na mapie Austrii, którego nie można zignorować! Nic nie zrobi Wam lepiej, niż barok, Alpy i słodycze w jednym pakiecie! 

Ciekawi Was co można robić w Salzburgu i jakie są jego największe atrakcje? Zapraszam zatem na krótki przewodnik po austriackiej stolicy muzyki! 

 

Salzburg – niepraktyczny przewodnik po mieście baroku i muzyki

 

W drodze do Salzburga odkrywajcie Salzkammergut!

Zanim ruszycie na zwiedzanie Salzburga, czeka Was obfitująca w cudowne widoki podróż przez magiczną krainę jezior i gór, zwaną Salzkammergut. Moim zdaniem, po prostu nie ma takiej opcji, żebyście się nie zakochali w tym miejscu! 76 krystalicznie czystych jezior usytuowanych jeden koło drugiego, z których wyrastają majestatyczne, ośnieżone szczyty gór i lasy. Do nich przyklejone są urokliwe, pocztówkowo nieskazitelne miasteczka. Wszystko razem sprawia, że człowiek chce się zaszyć się w tym regionie na zawsze. Trzeba Wam wiedzieć, że zawsze śpię w samochodzie i zazwyczaj przesypiam co ciekawsze widoki, ale tutaj nie zamknęłam oka nawet na pół sekundy! I jest to najlepsza rekomendacja!

Salzburg co warto zobaczyć

Starówka Salzburga jest całkiem super! 

Stare Miasto w Salzburgu to istna kopalnia architektonicznych perełek i ciekawych detali. Pełno tu ciasnych uliczek, romantycznych zakątków i niepowtarzalnych zdobień. Wystarczy zadrzeć głowę lekko do góry, aby zachwycić się starymi szyldami reklamowymi. Albo spojrzeć na cudowne wystawy sklepowe. Na tej niewielkiej przestrzeni znajdziecie ślady wszystkich minionych epok. Spacerować będziecie śladami średniowiecza, baroku i renesansu, aż po klasycyzm. Magia tej architektury sprawiła, że miasto znalazło się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w 1997 roku.

Salzburg co warto zobaczyć

Salzburg miastem Wolfgana Amadeusza Mozarta

Mozart urodził się nie jako dziecko, a geniusz. W wieku 5 lat zawstydził wszystkich kompozytorów, tworząc wybitne dzieła muzyki klasycznej. Przez całe swoje życie skomponował ponad 600 utworów, a jego opery są dziełami nieśmiertelnymi. Mozart urodził się w Salzburgu i każdy metr kwadratowy w mieście nie pozwala nam o tym zapomnieć.

Zwiedzając Salzburg śladami Mozarta, koniecznie wstąpcie pod adres Getreidegasse 9. Tutaj Mozart się się urodził. Z kolei na ulicy Markplatz 8, znajdziecie jego rezydencję, w której mieszkał przez 14 lat. Obowiązkowo oczywiście musicie zjeść słynne kulki Mozarta (o mamo, jak to dziwnie i obscenicznie brzmi!), o których już spieszę donieść!

Salzburg co warto zobaczyć

Mozartkugeln w Salzburgu czyli rzecz o kulkach Mozarta

Mozartkugeln to topowy produkt Salzburga i moje jedno z większych rozczarowań gastronomicznych. O co chodzi z tymi kulkami? Sprawcą całego zamieszania z Mozartkugeln był niejaki cukiernik Paul Fürst. Kiedy w 1890 roku połączył marcepanowo-pistacjowe nadzienie ze słodkim kremem orzechowym, a następnie umoczył całość w czekoladzie nie przypuszczał chyba, że niepozorne kulki zrobią aż taką furorę!

Podróbek tego produktu jest tyle, co dresów Adidasa, ale receptura i metoda tworzenia oryginalnych Mozartkugeln, przekazywana jest w rodzinie Fürstow z dziada pradziada. Słynny salzburski zakład jeszcze istnieje. Mnie kulki nie smakują, uważam, że są ohydne ale będąc w Salzburgu trzeba spróbować!

Salzburg co warto zobaczyć

Salzburg co warto zobaczyć

Salzburg – miasto muzyką  i kulturą płynące 

Chyba nie ma drugiego takiego muzyczno – kulturalnego miasta w Europie jak Salzburg. W ulotce o kulturalnych rozrywkach znalazłam informację, że rocznie w Salzburgu organizuje się ponad 4 tysiące imprez muzycznych. No to jest istny raj dla melomanów! Absolutnie nie jest przesadą jak powiem, że z każdego okna na starówce słychać dźwięki muzyki. Melomani z zamiłowaniem do filmów na pewno ucieszą się możliwością odkrywania miejsc, gdzie kręcony był obraz „Dźwięki muzyki” nagrodzony aż pięcioma Oscarami film Roberta Wise’a.

Salzburg co warto zobaczyć

Twierdza Hohensalzburg w Salzburgu

Najpierw mozolnie wdrapujecie się na wzgórze zamku. Co bardziej leniwi mogą udać się tam kolejką, która działa tutaj od 1892 roku. Cały trud oraz pot spływający z czoła zrekompensują Was przepiękne widoki na miasto i okolicę.

Hohensalzburg uchodzi obecnie za największą zachowaną w całości fortecę w Europie Środkowej. Największy wkład w budowę twierdzy miał Leonhard von Keutschach, który umocnił ją i uczynił z niej zamek nie do zdobycia. W takim kształcie forteca przetrwała do dzisiaj i stanowi jedną z największych atrakcji w Austrii.

Salzburg co warto zobaczyć

Katedra w Salzburgu

Katedra w Salzburgu to jedna z bardziej pechowych świątyń w Europie. Wielokrotnie trawiona była przez pożary, zbombardowana podczas II wojny światowej, trzykrotnie przebudowywana, zmieniana według trendów architektonicznych danej epoki. Swojego czasu uznawano ją za najpotężniejszą bazylikę na północy Alp. Osobiście przeżyłam w niej jedną z gorszych przygód mojego życia, ale nie zmienia to faktu, że zrobiła na mnie piorunujące wrażenie! Nawet jeśli niespecjalnie lubicie zwiedzać kościoły, to salzburska katedra powinna się znaleźć na Waszej liście miejsc wielce wartych zobaczenia!

Salzburg co warto zobaczyć

Salzburg co warto zobaczyć

Spodobał się Wam mój wpis? Będzie mi miło jeśli go skomentujecie lub puścicie dalej w świat!
A jeśli macie ochotę:
a) pośmiać się, podyskutować i zainspirować się do podróży – zapraszam jakże pięknie na mój fanpage na FACEBOOKU 
b) pooglądać zdjęcia z drogi i sprawdzić, jak nie powinny wyglądać instastories – znajdziecie mnie na  INSTAGRAMIE  

Ejże! Te posty też się fajnie czyta!

Wypowiedz się!

Close