Home AZJA Izrael – przewodnik po najpiękniejszych miejscach

Izrael – przewodnik po najpiękniejszych miejscach

by Delko Magda Delkowska

Izraela to kraj, który zrobił mi spory nieporządek w głowie. Nie sądziłam, że zwiedzanie Izraela zostawi mnie nie tylko zachwycie, ale także zada wiele pytań i nie dostarczy konkretnych odpowiedzi. Niewiarygodne jest to, że w tym niewielkim, bliskowschodnim kraju wciśniętym między Azję i Afrykę dzieje się tak wiele. Izrael to cel pielgrzymek dla wyznawców trzech największych monoteistycznych religii świata. To to także miejsce nieustającego konfliktu zbrojnego, kraj o spektakularnych walorach krajobrazowych i najbardziej rozwinięte państwo Bliskiego Wschodu.

Izrael to barwna mozaika kultur, wyznań i społecznych tkanek. Podróżując po tym kraju, co rusz człowiek wpada w uniesienie, które za chwilę miesza się z niedowierzaniem albo niezrozumieniem. Wszystko to gotuje się w jednym garnku kulturowym, a my kosztujemy i nie wiemy, czy to nam smakuje, czy jeszcze musimy zjeść jedną łyżkę, aby się przekonać.

Izrael – jak go ugryźć i zrozumieć? Nie mam bladego pojęcia. Mam za to kilka wskazówek, które pomogą Wam ułożyć ciekawy plan zwiedzania. Podpowiem co warto zobaczyć w Izraelu żeby był to fajny i pełen cudowności wyjazd! Zapraszam Was jakże pięknie na mój mini przewodnik po Izraelu!

 

Izrael – co warto zobaczyć? Przewodnik po najpiękniejszych miejscach

 

Izrael – jak go zrozumieć?

Obok wielkiego zdziwienia na widok cen w Izraelu, zrozumienie niezrozumianego było najtrudniejszą rzeczą podczas mojej podróży. Ten kraj naprawdę ciężko jest ogarnąć kompleksowo będąc tylko przejazdem. Mimo przeczytania kilku reportaży o Izraelu, oglądnięciu filmów dokumentalnych i próbie analizy różnic kulturowych, nadal nie wiem, czy ten kraj należy przyjąć z całym dobrodziejstwem inwentarza, czy należy się buntować, na zastaną rzeczywistość.

Kompletnie nie czuję się kompetentną, aby opowiadać Wam o zawiłej historii tego kraju, bo pewne niuanse i dla mnie są jeszcze nieodkryte, ale zachęcam Was abyście przed wyruszeniem z biletem na lotnisko zgłębili kontekst historyczny i kulturowy. To niezwykle pomocne w trakcie podróżowania po Izraelu. Izrael co warto zobaczyć Izrael co zobaczyć

Jerozolima – święte miasto świata

Nie możecie ominąć tego miejsca! Chociaż jest głośne, brudne, zapchane tłumem pielgrzymów ze wszystkich stron świata – musicie tu być! Jeśli macie mało czasu na odkrywanie Izraela to Jerozolima koniecznie winna się znaleźć w Waszym planie jako pierwsza na liście.

Miasto zamieszkane przez wyznawców trzech religii, daje możliwość błądzenia po ciasnych uliczkach, zawile ukrytych między jasnymi murami. Ponad te mury wystają kopuły meczetów, synagog i kościołów chrześcijańskich. Do tego dochodzą duszące zapachy kadzideł, pomieszane ze słodkim kardamonem. Smak świeżego soku z granatów i nieustająca wrzawa na ulicach. Jeśli lubicie takie miejsca, zakochacie się w Jerozolimie na bank!

Ciekawostką jest to, że Jerozolima to miasto, które formalnie jest stolicą państwa……ale!  Z uwagi na nieuregulowany status i konflikt z Palestyną, ONZ i większość krajów nie uznaje suwerenności Izraela nad Jerozolimą. Wszystkie placówki dyplomatyczne  znajdują się w Tel Avivie.

Izrael największe atrakcje turystyczne

Niebieskie Miasto Safed w Izraelu

Miasto Safed (pisane także jako Zefat lub Tsifat) to jedno z najwyżej położonych miast w Izraelu i zdecydowanie jedno z najpiękniejszych. Według legendy zostało założone przez jednego z synów Noego. Obecnie Safed to ważny ośrodek judaizmu w kraju. Tutaj również praktykowany jest mistyczny odłam tej religii – kabała. Miasto nie jest duże, ale zaprawdę powiadam Wam – można się po nim szwendać w nieskończoność.

W zaułkach ulic mija się ortodoksyjnych Żydów w chałatach, można też przypadkiem wpaść na ukrytą daleko od centrum fabrykę serów i nie wiedzieć kiedy,  wejść w sam środek Bar micwy (żydowskiego święta, podczas którego 13-letni Żyd staje się pełnoletni wobec prawa).

Izrael największe atrakcje turystyczne Izrael największe atrakcje turystyczne Izrael największe atrakcje turystyczne

Dominujący w mieście kolor niebieski ma symbolizować łączność miasta z Niebem i mocami nadprzyrodzonymi. Z jednym i drugim chyba dość intensywnie się tu łączą, gdyż wszelkie odcienie niebieskiego błękitu widać wszędzie: na bramach, drzwiach, oknach i ubraniach mieszkańców. Stanowi to fascynującą paletę społecznych kolorów. Miesza się z czarnymi strojami ortodoksyjnych Żydów, zielonymi mundurami izraelskich żołnierzy i kolorowymi turbanami kobiet. Miasto Safed to idealna propozycja na całodniową wycieczkę z Hajfy.

Jak dojechać do Safed? Bardzo prosto. Z Hajfy łapiecie pociąg do Akki.  Potem z  dworca autobusowego w Akce ( jakieś 10 minut spaceru z dworca kolejowego) łapiecie autobus linii 361 do Safed. Podróż w jedną stronę jest koszmarna. Droga wiedzie przez zakręty i wertepy, więc przygotujcie się na to, że wytrzepie Wami jak szmacianą lalką. Do Safed jedzie się 1,5h, a koszt podroży to 22 szekle w jedną stronę (ok 23 PLN). Za wszystko powyższe zapłacicie kartą. Niebieski zachwyt dostaniecie w gratisie.

Miasto Akka w Izraelu

Akka to zdecydowanie najpiękniejsze miasto w całym Izraelu. Kiedy przyjechaliśmy do Jerozolimy, myślałam, że pewnie nie znajdziemy w kraju równie gwarnego i kolorowego miejsca. Jerozolima to przecież centrum świata, jak mawiają Żydzi. A potem pojechaliśmy do Akki. To arabskie miasto porwało mnie nie tylko chaotyczną plątaniną ulic, ale przede wszystkim położeniem i atmosferą. Ulokowane nad Morzem Śródziemnym portowe miasto Akka (pisane także jako Acco, Accon i Acre) to miejsce, gdzie stracicie głowę!

Odurzą Was tu zapachy przypraw z Białego Targu (najstarszego targowiska w Akce), zachód słońca oglądany z murów miejskich ściśnie Wam żołądek z emocji, a głos muezina nawołującego do modlitwy sprawi, że przejdą Wam ciary po plecach. Wiecie, że to właśnie z Akki wyruszał w swoją podróż do Chin Marco Polo? To tutaj przybijały do brzegu statki kupców, handlujących towarami z całego świata. Jeśli orientujecie się na Orient – Akka jest dla Was obowiązkowym miejscem w Izraelu.

Izrael największe atrakcje turystyczne

Dobrą bazą wypadową dla zwiedzania Akki jest Hajfa. Pociągi jeżdżą  regularnie, co pół godziny, Podróż trwa jakieś 20-30 minut, a koszt to 23 -27 szekli. Pamiętajcie, żeby od razu kupić bilet w dwie strony, jest wtedy dużo tańszy. A jeśli macie kartę magnetyczną (obowiązującą przy podróży pociągiem z Jerozolimy), dajcie ją Pani kasjerce. Nabije Wam na nią bilet i będzie jeszcze taniej.

Miasto Hajfa w Izraelu – odwiedźcie Babę!

Skoro mowa o Hajfie, zatrzymajcie się w niej na chwilę. Ale moim zdaniem tylko na chwilę, bo szczerze mówiąc, miasto nie ma zbyt atrakcji turystycznych. Położenie Hajfy to prawdziwe wyzwanie dla nóg, bo tu wszędzie jest pod górę! Hajfa dzieli się na dwie części i fascynujące w tym podziale jest to, że obydwie wyraźnie kontrastują.

Pierwsza warstwa czyli Dolne Miasto to część najbiedniejsza. Usytuowana w okolicach portu, wita nas zaraz po przyjeździe. Jest tu dość ponuro, ciasno i duszno. Domy są zaniedbane, a mieszkańcy niezbyt zamożni (głównie emigranci z ZSRR).

Im bardziej pod górkę, tym zaczyna się miejska strefa VIP. Górne Miasto to dzielnica luksusowych hoteli i restauracji. Między obydwoma kursuje najkrótsze metro świata – Carmelit. Kolejka linowo – szynowa ma tylko sześć stacji, przynosi straty miastu, ale to jak dzielnie wspina się w stromym tunelu zasługuje na uwagę!

Izrael największe atrakcje turystyczne

Hajfa to niepisana stolica bahaizmu -religii monoteistycznej, która głosi braterstwo ludzi i łączy wszystkie religie świata w jedną. Według bahaistów, jest jeden Bóg, a jego prorokami są wszyscy religijni przywódcy duchowi. Nie ma podziału na lepszą, gorszą, mądrzejszą, starszą – wszystkie religie są sobie równe. Założyciel bahaizmu, niejaki Baba uważany jest za Mesjasza. Na jego cześć zaprojektowano w Hajfie ogrody, które zgodnie z magiczną liczbą bahaitów- rozłożone są na 19-stu tarasach. Wśród ogrodów znajduje się sanktuarium Baby. Wchodząc do ogrodów, witają nas strażnicy, którzy z szacunkiem oraz czcią opowiadają, czym dla nich jest to miejsce.

Poniżej bahaickich ogrodów można się przespacerować po najstarszej części Hajfy – niemieckiej kolonii. Co niemiecki dryg, to niemiecki dryg! Wszystko tu jak od linijki – drzewa, domy, ulice. I całkiem luksusowe ceny w restauracjach. W jednej z nich zjadłam najdroższą pierś z kury w swoim życiu, więc wiem, co znaczy pojęcie drogi Izrael:)

Izrael największe atrakcje turystyczne Izrael największe atrakcje turystyczne

Morze Martwe – czy błotne kąpiele zrobią z Was bóstwo?

Morze Martwe w Izraelu to miejsce, gdzie nadzieja na bycie pięknym i powabnym wzrasta wraz z ilością mijanych stoisk z kosmetykami z morskich głębin. Morze Martwe to najniżej położone miejsce na Ziemi i obfituje w minerały oraz związki chemiczne, które robią z człowieka istne bóstwo i leczą jego obolałe członki! Ciekawe jest to, że poziom zasolenia Morza Martwego jest tak wysoki, że podobno niemożliwym jest się w nim utopić. A mimo to, roczne statystyki utonięć w tym akwenie są całkiem wysokie. Warto też dodać, że nic w tej wodzie nie ma prawa żyć, bo poziom zasolenia sięga aż 28%. Jeśli coś żyje, to znaczy, że przybyło z kosmosu i należy się ewakuować!

Aby w pełni skorzystać z dobrodziejstw Morza Martwego zaleca się obfite posmarowanie błotem całego ciała i twarzy (kupicie go w każdym kurorcie, a wybór mazideł jest przeogromny), poczekanie aż wyschnie, zmycie go, a następnie leżenie jak foka na tafli wody. Czy będziecie potem jak nowo narodzeni? Jeśli o mnie chodzi – zmarszczki jak miałam, tak mam dalej.

Izrael największe atrakcje turystyczne Izrael największe atrakcje turystyczne

Gdzie są najlepsze plaże nad Morzem Martwym? My wybraliśmy miejscowość Ein Bokek – przyjemny kurort pośrodku niczego. Zrobiliśmy tam przystanek wracając z Masady, do czego i Was bardzo zachęcam! Zamiast kupować wycieczkę zorganizowaną z Jerozolimy, zorganizujcie ją sobie sami! Autobusy  numer 384, 486, 444 kursują z Jerozolimy do Masady, zahaczając o kurorty nad Morzem Martwym. Koszt takiej podróży z Jerozolimy wyszedł nam ok 120 szekli (to mniej więcej 125 PLN). Pamiętajcie jednak, że w czasie szabasu (od zachodu słońca w piątek, do zachodu słońca w sobotę), ta opcja niestety nie wchodzi w grę (z uwagi na niedziałający transport publiczny). Wówczas warto rozważyć wynajęcie samochodu.

Izrael największe atrakcje turystyczne

Izrael Masada – smutne, acz zjawiskowe miejsce

Masada to nie tylko skała wyrastająca z pustynnego krajobrazu. To symbol bohaterskiej walki o wolność. Na jej szczycie stała kiedyś potężna twierdza, którą zamieszkiwało jakieś 1000 osób. Kiedy upadła Jerozolima, oddziały rzymskie zdecydowały zdobyć twierdzę Masada. Zbudowali wokół klifu obozy i szykowali się do ataku. Mieszkańcy twierdzy obserwowali z góry, co się szykuje i zdecydowali, że  wolą umrzeć, niż oddać się do niewoli.

Kiedy Rzymianie przystąpili do ataku, znaleźli na szczycie tylko ciała mieszkańców. Wszyscy popełnili zbiorowe samobójstwo. Bez wyjątku – mężczyźni, kobiety i dzieci. Podobno przeżyły tylko dwie kobiety i pięcioro dzieci, które ukryły się w kanałach. Niestety nie mogłam znaleźć informacji jaki był ich dalszy los. Masada oprócz smutnej historii, to także spektakularne widoki! Jak okiem sięgnąć pustynne krajobrazy i majaczące na horyzoncie Morze Martwe.

Izrael największe atrakcje turystyczne Izrael największe atrakcje turystyczne

Do twierdzy Masada można się dostać na dwa sposoby – z buta szlakiem nazywanym Wężową Ścieżką (czas przejścia: ok 50 minut) lub burżujsko – linową kolejką (koszt w dwie strony to ok 76 szekli). Jak myślicie , w której grupie odkrywców znaleźliśmy się my?:) Z uwagi na napięty grafik, wybraliśmy opcję bardziej lux czyli kolejkę. Potem trochę żałowaliśmy, że nie zeszliśmy na nogach, ale czas trochę deptał nam po piętach. Będzie za to okazja do powrotu! Podobno w upałach ta ścieżka to prawdziwa droga przez mękę, więc pamiętajcie, aby wybierać rozsądnie! Bo czy lepiej paść nieżywym z przegrzania i udaru słonecznego, czy uszczuplić budżet i jednak zapłacić za kolejkę?

Izrael największe atrakcje turystyczne Izrael największe atrakcje turystyczne

Tel Awiw – do zakochania drugi krok

Myślałam, że na szybko i w pigułce zbiorę tu dla Was informacje, o tym dość dziwnym mieście, jednak, im głębiej w Tel Awiw, tym ciemniej. Prawie zostałam tu pogryziona przez pluskwy i o mało włos pobiłam się z naszym arabskim gospodarzem.  Tel Awiw zupełnie mnie nie zachwycił na dzień dobry. Wydał mi się brudnym, zaniedbanym, rozwleczonym i niebezpiecznym miastem. Droga z dworca kolejowego do Jaffy, jednej z najstarszych dzielnic Tel Awiwu powodowało u mnie ataki paniki, na przemian z hiperwentylacją. Co chwilę miałam wrażenie, że albo ktoś nas tu okradnie, albo napadnie. Izrael największe atrakcje turystyczne

W Tel Awiwie ściera się nowe i stare, kompletnie w tym miksie nie współgrając. Do nowoczesnych wieżowców przyklejone są rozpadające się budynki. Na targu potykacie się o zwłoki kota w zaawansowanym rozkładzie, mocno trzymacie torebkę na lokalnym suku, mając oczy wokół głowy i co chwilę zastanawiając się, czy warto tu być. Powiadam – a i owszem, warto! Bo jak się trochę oswoicie, to Tel Awiw pokaże Wam całkiem sympatyczne oblicze! O tym poczytacie w osobnym wpisie o Tel Awiwie, który również poleca się Waszej uwadze!

Izrael największe atrakcje turystyczne

Smaki Izraela – co warto zjeść w Izraelu?

Izrael smakuje orientalnie i bardzo fast foodowo. Podczas podróży do Izraela, już w drugim dniu odkryjecie, że aby pieniądze nie znikały z portfela z prędkością światła – uliczne jedzenie i fastfood muszą na stałe wejść do Waszego izraelskiego menu. Nie lękajcie się tego, bo nie jest to sprawa zupełnie beznadziejna, albowiem dane Wam będzie spróbować takiego hummusu, że chłopie! Skosztujecie falafela, który ocieka tłuszczem i rozkosznie przylepia się do mącznej i kalorycznej buły, uprzednio wypełnionej chrupiącymi warzywami.

Sos tahini będzie spływał Wam po palcach, a idealnie doprawione mięso z kebaba co chwilę wypadać z gęby na spodnie. Zupełnie się tym nie przejmiecie, bo zagryziecie to kiszonym kalafiorem i bakłażanem. Do tego wypijecie tyle soku z granata, że będzie Wam wychodził po kilku dniach uszami. Uliczna kuchnia Izraela to dzieło samego Boga, także próbujcie jej ile tylko udźwigną Wasze brzuszki!

Izrael największe atrakcje turystyczne Izrael największe atrakcje turystyczne

Spodobał się Wam mój wpis? Będzie mi miło, jeśli go skomentujecie lub puścisz go dalej w świat!
A jeśli macie ochotę:
a) pośmiać się, podyskutować i zainspirować się do podróży – zapraszam Was jakże pięknie na mój fanpage na FACEBOOKU 
b) pooglądać zdjęcia z drogi i sprawdzić, jak nie powinny wyglądać instastories – znajdziecie mnie na  INSTAGRAMIE  

Ejże! Te posty też się fajnie czyta!

19 komentarzy

Magda Delkowska 7 stycznia 2019 - 21:57

Hej! Bardzo dziękuję za słowo. Jeśli chodzi o Tel Aviv to pisałam w tym kontekście, że miałam takie średnie odczucia po wyjściu z pociągu, ale opiszę to dokładnie w kolejnym poście dlaczego:) W ogólnym rozrachunku Tel Aviv bardzo mi się podobał:) A co do Betlejem, to zgadzam się, że jest to dyskusja na dłuugi wieczór. We mnie każdy radykalny podział ludzi budzi wewnętrzny sprzeciw. Wolność człowieka jest najwyższym dobrem, a zamykanie jej za bramą zawsze sprawi, że powiem nie. A powiesz więcej, co się przydarzyło Tobie i mamie?

Reply
Tresvodka 11 grudnia 2018 - 00:34

Dawno nie czytałam tak dobrego tekstu na blogu podróżnicznym. Gratulacje!

Reply
Magda Delkowska 12 grudnia 2018 - 18:03

O mamo…..Jestem zawstydzona:** Bardzo mi miło, że moje bazgroły w necie komuś się spodobały:)

Reply
Joanna/places2visit.pl 9 grudnia 2018 - 23:16

Pojechać i zobaczyć a zrozumieć co się ogląda to dwie różne rzeczy, które chyba najbardziej widać właśnie w Izraelu.

Reply
Magda Delkowska 10 grudnia 2018 - 20:52

Będąc na chwilę ciężko wyłapać wszystkie niuanse, ale faktem jest, że ten kraj nikogo nie pozostawia obojętnym.

Reply
Agnieszka | Studnia Miodu 9 grudnia 2018 - 15:26

Co jakiś czas (bądźmy szczerzy: codzienna krzywda powszednieje, musi wydarzyć się coś extra) media donoszą o konflikcie Izraelsko-Palestyńskim, a ja ze swojej bezpiecznej pozycji na środku kanapy ponownie stwierdzam, że tam nie mam ochoty jechać, mimo tych kuszących tanich biletów. Konflikt konfliktem, a branża turystyczna udowadnia, że nie ma dla niej trudności. Dziękuję, że od razu na początku swojego tekstu zaznaczyłaś, z jakimi kontrastami mamy na tym terenie do czynienia i nie spłyciłaś tematu.

Reply
Magda Delkowska 9 grudnia 2018 - 17:19

Jest mi przemiło czytając ten komentarz :****
Masz zupełną rację odnośnie powszednienia konfliktu. Dla mnie było to zderzenie z nim twarzą w twarz i średnio potrafiłam to ogarnąć mym wrażliwym na krzywdę rozumem.

Reply
No to fru 4 grudnia 2018 - 18:05

Madzia Magdalena pięknie zamieszałaś słowami. Tyleż samo tu zachytu ile smutku. Tyle samo radości ile strachu. PS. Dobrze Ci z błotem na twarzy.

Reply
Magda Delkowska 4 grudnia 2018 - 18:33

Kochana, no jakże mi miło:******* Ale nadal mam zmarszczki…..to pewnie dlatego Benicio nie dzwoni

Reply
Dee 4 grudnia 2018 - 11:01

Swietnie napisany tekst, zupełnie inny niz typowe teksty blogerskie. Przeczytalam z prawdziwym zainteresowaniem, ale i z łzami w oczach. A zdjęcia tylko dodaja emocji.

Reply
Magda Delkowska 4 grudnia 2018 - 17:48

Jestem strasznie wzruszona Twoim komentarzem <3 Bardzo się cieszę, że moje pisanie wywołało w Tobie emocje :**** Mam nadzieję,że zaglądniesz jeszcze kiedyś i kolejne również Ci się spodobają:)

Reply
sekulada.com 4 grudnia 2018 - 09:12

I pomyśleć, że właśnie zrezygnowałem z podróży do Izraela na rzecz Paryża. Wygląda super, więc może jednak warto będzie to rozważyć ponownie. Zastanawiam się jak wyglądał całkowity koszt tej podróży, bo jej plan wydaje się być dla mnie idealny. 🙂

Reply
Magda Delkowska 4 grudnia 2018 - 17:50

Jeśli jedziesz solo, to najbardziej kosztowne będzie spanie:) Nie wiem, jak wygląda sprawa z hostelami, ale my wynajmowaliśmy apartamenty we trójkę, więc koszty się nam całkiem ok rozkładały:) Ceny w sklepach trochę szokują, ale na falafelu i wodzie da się przeżyć 10 dni 😀

Reply
Magda 3 grudnia 2018 - 22:32

Coraz więcej osób poleca nam Izrael, a ja coraz bardziej chcę zobaczyć to miejsce na własne oczy! 🙂

Reply
Magda Delkowska 3 grudnia 2018 - 22:49

Bardzo polecam:) Myślę, że na pewno Ci się spodoba 🙂

Reply
Miniomki 3 grudnia 2018 - 20:59

Przepiękne, kreatywne zdjęcia!!

Reply
Magda Delkowska 3 grudnia 2018 - 21:17

Bardzo dziękuję za miłe słowa:) Cieszę się, że się podobają 🙂

Reply
Kamomil 2 grudnia 2018 - 16:27

Zdjęcia jaka petarda! <3 Twój wpis to takie małe pocieszenie dla mnie, bo jednak nie wybrałam Izreala na podróż z mamą, więc mogłam chociaż teraz poczuć ten klimat 🙂 O Izraelu się nasłuchałam też dużo, bo to drugie zaraz po Albanii ulubione państwo mojego dziadka, spędził on tam ponad 3 lata.

Reply
Magda Delkowska 2 grudnia 2018 - 17:40

Bardzo dziękuję:*** Jest mi niezwykle miło, że Ci się podobają:) Warto się wybrać do Izraela, bo to naprawdę przedziwnie fascynujące miejsce:) Ja z kolei się zbieram już tyle czasu do Albanii : D:D

Reply

Wypowiedz się!

Close